ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΩΝ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΟΜΟΤΙΜΩΝ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΤΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΤΩΝ ΑΦΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝΤΩΝ ΜΕΛΩΝ Δ.Ε.Π.

Wednesday 18 Δεκεμβρίου 2019 ΜΕΓΑΛΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΤΗΡΙΟ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ 30

Παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας κ. Π. Παυλοπούλου, πραγματοποιήθηκε χθες ο εορτασμός των 40 χρόνων από την ίδρυση του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και η τελετή υποδοχής των αφυπηρετησάντων μελών Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α., στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ο Πρύτανης, καθηγητής Μ.-Α. Δημόπουλος, υποδεχόμενος τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι "τιμούμε σήμερα ένα επίλεκτο τμήμα του Πανεπιστημίου μας, αλλά και της ευρύτερης κοινωνίας στην οποία αυτό εντάσσεται. Το Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών αποτελεί εδώ και 40 χρόνια μια πολύτιμη δεξαμενή γνώσης, εμπειρίας και σοφίας και μια από τις θεμέλιες λίθους του Πανεπιστημίου μας, συμβολίζοντας τη συνέχεια και την αδιάλειπτη προσφορά στην Παιδεία και την Επιστήμη όλων των μελών της ακαδημαϊκής κοινότητας, σε κάθε φάση του ακαδημαϊκού βίου τους. Με τη λειτουργία και τη γενικότερη παρουσία του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών συγκροτείται ένα πολύτιμο Σώμα Γνώσης και εμπειρίας, ιδιαιτέρως αναγκαίο στο κρίσιμο σταυροδρόμι που βρίσκεται η χώρα μας".

Επίσης, υποδεχόμενος τα νέα μέλη του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών ο Πρύτανης ανέφερε ότι ισχυρή βούληση των Πρυτανικών Αρχών είναι η στήριξη και η ενίσχυση του έργου του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών, ενός έργου που τα τελευταία χρόνια περιλαμβάνει "εκλαϊκευμένες ομιλίες, κύκλους διαλέξεων, διοργάνωση σεμιναρίων και συνεδρίων, συμμετοχή στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αλλά και σε εκπαιδευτικά προγράμματα για ειδικές πληθυσμιακές ομάδες, φροντίδα ευπαθών κοινωνικών ομάδων, κοινωφελές έργο, ειδικές εκδόσεις, εκθέσεις έργων, καθώς και άλλες πολλές δράσεις. Αυτό το έργο, που ουσιαστικά είναι το έργο του πανεπιστημιακού δασκάλου, παράλληλα με την Εκπαίδευση και την Έρευνα που διεξάγει, τομείς στους οποίους τα αφυπηρετούντα στελέχη μας πρέπει να έχουν παρουσία, είναι σημαντικό και πρέπει, παρά τις αντιξοότητες, να το συνεχίσουμε και να το εντείνουμε. Εκ μέρους των Πρυτανικών Αρχών και της Συγκλήτου θα ήθελα να συγχαρώ το Σώμα για την συνεχή και άοκνη προσφορά σας, η οποία αποτελεί φωτεινό παράδειγμα για όλους μας".

Ακολούθησε η παρουσίαση της ιστορίας του Σώματος Ομοτίμων Καθηγητών από τον Πρόεδρο του Σώματος, ομότιμο καθηγητή της Ιατρικής Σχολής Διονύσιο Κόκκινο, η επίδοση του λευκώματος με τίτλο: «Σώμα Ομοτίμων Καθηγητών: Σαράντα χρόνια λειτουργίας 1979-2019» στην Α.Ε. τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κύριο Προκόπιο Παυλόπουλο, η Επίδοση τιμητικής πλακέτας στον Πρύτανη του ΕΚΠΑ, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο K. Δημόπουλο και στον π. Πρύτανη, επίτιμο καθηγητή Γεώργιο Μπαμπινιώτη από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Επίσης, έγινε παρουσίαση των εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων του Σώματος κατά τα έτη 1979-2019 από τον Γενικό Γραμματέα του Σώματος, καθηγητή Παναγιώτη Σίσκο, την Ειδική Γραμματέα του Σώματος, ομότιμη καθηγήτρια Στέλλα Πριόβολου και το μέλος του Δ.Σ. του Σώματος, ομότιμο καθηγητή Κωνσταντίνο Σολδάτο.

Στην τελετή υποδοχής των αφυπηρετησάντων μελών Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α. πραγματοποιήθηκε ομιλία από τον ομότιμο καθηγητή της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. Ηλία Οικονόμου με τίτλο: «Το κεφάλαιο της εμπειρίας», και αντιφώνηση από τον αφυπηρετήσαντα ομότιμο καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Ιωάννη Δρόσο. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την επίδοση των σημάτων του Σώματος στα αφυπηρετήσαντα μέλη Δ.Ε.Π. του Ε.Κ.Π.Α. ανά Σχολή από τον Πρόεδρο και τα μέλη του Δ.Σ. του Σώματος των αντιστοίχων Σχολών.