O PAUL GAVRILYUK ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ - [18.01.2023]

Tuesday 17 Ιανουαρίου 2023

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματός του κ. Γιαγκάζογλου «Θεολογία και Πολιτισμός» στο Τμήμα Θεολογίας του ΕΚΠΑ φιλοξενούμε παρουσίαση και συζήτηση του βιβλίου του Paul Gavrilyuk, Ο π. Γεώργιος Φλωρόφσκυ και η Ρωσική Θρησκευτική Αναγέννηση, μετάφραση Νικόλαος Ασπρούλης, Εκδοτική Δημητριάδος, Βόλος 2022.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί, την Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 18.00, στη  Θεολογική Σχολή, Αίθουσα Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας, 2ος όροφος, Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο συγγραφέας του βιβλίου: Paul Gavrilyuk, ιδρυτής και πρόεδρος της Διεθνούς Ορθόδοξης Θεολογικής Ένωσης (ΙΟΤΑ) και του οργανισμού Rebuild Ukraine, Kαθηγητής στην έδρα Θεολογίας και Φιλοσοφίας  "Aquinas" στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου St. Thomas (Μινεσότα, ΗΠΑ)

Στο πάνελ συμμετέχουν οι:
- Δημήτρης Μόσχος, Καθηγητής Τμ. Θεολογίας, Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρόεδρος Τμήματος Θεολογίας
- Κωνσταντίνος Κορναράκης, Καθηγητής Τμ. Θεολογίας Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών
- Σταύρος Γιαγκάζογλου, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμ. Θεολογίας Θεολογικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Την εκδήλωση συντονίζει ο μεταφραστής του βιβλίου: Νικόλαος Ασπρούλης, Δρ. Θεολ. Διδάσκων ΕΑΠ.