ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ ΝΙΚΟΥ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΑΚΗ ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ: "ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ: ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΕΙΣ"

Friday 01 Μαρτίου 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου 2024 στη Θεολογική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α. η διάλεξη του Νίκου Χριστοδουλάκη, Ομότιμου Καθηγητή του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και πρ. Υπουργού, με θέμα: «Θρησκείες και Οικονομικές θεωρίες: κρίσεις και προκλήσεις», η οποία διοργανώθηκε με πρωτοβουλία του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας.

Την εκδήλωση χαιρέτισε ο Κοσμήτωρ της Σχολής, Καθηγητής Εμμανουήλ Δ. Καραγεωργούδης, ο οποίος συνεχάρη τον ομιλητή και όλους τους συντελεστές της εκδήλωσης καθότι προσδίδει στη Σχολή διεπιστημονικότητα και ακαδημαϊκή εξωστρέφεια. Στη συνέχεια, η Καθηγήτρια κ. Κίρκη Κεφαλέα, η οποία είχε την οργανωτική ευθύνη της εκδήλωσης, παρουσίασε πτυχές της σημαντικής συμβολής του κ. Χριστοδουλάκη στην οικονομική επιστήμη, την πολιτική και την κοινωνία.

Βασικός άξονας της διάλεξης του κ. Χριστοδουλάκη ήταν η ανάδειξη της διαχρονικής και συχνά αποφασιστικής επιρροής των θρησκειών, των θρησκευτικών κοινοτήτων και οργανισμών, στις οικονομικές εξελίξεις και στη διαμόρφωση νέων οικονομικών σχημάτων και πολιτικών.

Στη διάλεξη παρευρέθηκαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάννου κ. Ανδρέας (Νανάκης), Καθηγητής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Χριστιανικού Πολιτισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.), ο Καθηγητής κ. Δημήτριος Καινούργιος, μέλος του Συμβουλίου Διοίκησης  του Ε.Κ.Π.Α., ο Αντιπρύτανης Έρευνας, Καινοτομίας και Δια Βίου Μάθησης του Ε.Κ.Π.Α., Αν. Καθηγητής Χρήστος Γ. Καραγιάννης, η Ομότιμη Καθηγήτρια της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Νικολίτσα Γεωργοπούλου, Καθηγητές και φοιτητές της Θεολογικής Σχολής, καθώς και πολυπληθές κοινό.

Εκ της Κοσμητείας
της Θεολογικής Σχολής

ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ

Διαθέσιμες σε ηλεκτρονική μορφή στον ακόλουθο σύνδεσμο